Изборник Затворити

Увачко језеро – видиковац Молитва – меандри Увца

Скраћена веза: https://pedja.supurovic.net/veza/5823

Увачко језеро (Сјеничко језеро) је најпривлачније језеро од свих на реци Увац најпре због прелепих меандара који су настали потапањем кањона Увца 1979. године за потребе хидроелектране Увац. Ови меандри су нешто што заиста треба видети а управо због њих ово језеро је вероватно и најлепше у Србији.

Језеро је укљештено између планина Златар и Јавор. Налази се на надморској висини од 985 метара и простире се зракасто у неколико рукаваца у дужини од 27 километара, низводно од Сјенице, у подножју Лопоглава до бране хидроелектране Увац између села Акмачићи и Буковика. Језеро формира река Увац а припомаже му и река Вапа која се нешто ниже улива у језеро.

Обилазак можете извести пловидбом језером или пешачењем ободом кањона. И једно и друго су сјајни начини да видите ово место и представљају својеврсне доживљаје.

Најбоље место за приступ језеру је камп у Превинама, на 8 километара од Сјенице. Из Сјенице се креће путем ка Кушићима и Ивањици. На 7.5 километара од Сјенице, са асфалтног пута се преко моста одваја макадам који креће уз брдо Кандића крш. На превоју се лево одваја земљани пут који се спушта још 1.5 километара према Превинама и кампу на самој обали Увачког језера.

Ако сте расположени за пловидбу језером, у кампу можете изнајмити превоз, а наравно, можете употребити и свој чамац. Пловидба вам омогућава да из непосредне близине видите меандре и неколико веома занимљивих пећина (Ушачка, Ледена и Бездан). Сигурно ћете приметити и белоглаве супове, орлове који су постали заштитни знак овог језера. Стене по ободу језера су њихово природно станиште.

Ако се одлучите за пешачки обилазак, нећете имати тако близак контакт са језером али ћете зато имати невероватан поглед на цео систем меандара, пештерску висораван, Златар и Јавор.

Пешачка стаза почиње од кампа и креће се низводно, десном обалом језера све до видиковца подно врха Молитва који је једно од најбољих места са којих се виде меандри Увца. Дужина стазе је 4.5 километара, а укупан успон је 378 м.

Извор живота

Стаза је одлично уређена, лако је проходна, и нема могућности да се забуните и залутате. Висинска разлика између највише и најниже тачке на стази је око 100 м, али због увала између брда укупан успон је скор четири пута већи. Ипак, сама стаза је лагана и не тражи неки велики напор. Овоме доприноси и то што је на сваком кораку нешто занимљиво тако да се праве честе станке због разгледања и фотографисања. Рачунајте да вам за одлазак до видиковца треба око 2 сата хода, док је повратак нешто краћи.

На самом почетку стазе прелази се поток, а ту је направљена и чесма од старог дрвета необичног облика. Овде обновите залихе воде јер је то једини извор пијаће воде на стази. На другим, неуређеним, изворима немојте пити воду јер често бивају загађени.

Недуго затим у наставку пута проћи ћете поред великог висећег пешачког моста који премошћава Увачко језеро и саставља села на две обале.

Када кренете даље према Молитви, већ са следећег брда видећете леп мали залив и на њему дрвену кућицу. Поред кућице се налази још један извор воде.

Са овог брда се силази у клисуру Мрчког потока која је обрасла шумом која пружа одличан хлад у време летњих врућина. Преко потока се прелази дрвеним мостићем који је ту изгледа више угођаја ради него што је заист апотребан. Поток можете и да прекорачите. Ипак, највише ће вас орасположити уређено одмориште у хладовини.

Након одмора креће мало јачи успон. Када избијете из шуме на чистину с једне стране ћете имати видик на Девојачку стену, а са друге на Увачко језеро. Немојте овде одмах упети да се пењете стазом. Одмах по изласку на чистину одваја се једна стазица лево која силази на саму обалу језера. Није далеко а итекако се исплати сићи до језера зарад фотографисања.

Стаза даље води јачим успоном поред девојачке стене која доминира овим пределом. На њој ћете видети и неколико пећинских отвора насталих у време када је Увац још увек био у зачетку свог посла стварања кањона.

Након Девојачке стене, стаза се накратко спушта у малу увалу а затим пење на уређени видиковац на почетку меандара Увца. Овде се можете одморити и назрети шта вас тек чека на даљем путу. Од овог видиковца надаље је углавном стални, благ успон до под сам врх Молитва. Све време су менадри изложени вашем погледу и свакако нећете журити већ ћете уживати у сваком кораку.

Од Молитве, стаза се спушта поред засеока Нишавићи ка видиковцу који је постављен на саму ивицу стене, изнад завршетка меандара. Одавде се одлично виде сви меандри, а ако се довољно дуго задржите придружиће вам се и понеки белоглави суп.


Наспрам молитве на самом нивоу језера виде се улази у ушачку и ледену пећину. Сасвим сигурно ћете видети неки чамац који ће пловећи меандрима ући и у ове пећине.

Ако сте се лепо организовали, уместо два сата, за долазак на Молитву можете потрошити и много више времена у опуштеном луњању и разгледању. Ако сте баш ради, можете се са видиковца спустити и на саме меандре.

Повратак са Молитве је истом стазом назад до кампа. Силазак траје нешто краће јер је мање успона, а није ништа мање занимљив јер вам даје могућност да још једном сагледате све занимаљивости. Повратак не мора да буде пешке. Ако се договорите са чамџијама, може неко да вас сачека на језеру испод Молитве, тако да се вратите чамцем и видите меандре из оба угла.

sjenica-kamp-vidikovac-molitva

Може и бициклом или аутомобилом

Описана ста за је од кампа до видиковца приступачна само за пешаке. За оне који би да видиковац посете бициклама или аутомобилом, ево мапа два пута. Први је краћи али је пут лошији а други је нешто дужи али је бољи. Ради се о макадамским и земљаним путевима.

sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-1

sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-2

Друга страна приче

С обзоропм да је овај чланак изазвао велико интересовање и да ме је доста читалаца контактирало распитујући се око могућности посете резервата Увац и језера, покушао сам да прикупим додатне инфорамције како бих то објавио овде.

По природи ствари, обратио сам се управи Специјалног резервата природе Увац, распитујући се какав је режим камповања у резервату. Нажалост, представник резервата, Дарко Ћировић,  који је одговорио на мој имејл није ми дао информације које сам тражио, али ми је зато нагласио да чувари резервата стално мотре и да на лицу места пишу прекршајне пријаве свима који не поштују њихов Правилник о унутрашњем реду и чуварској служби Специјалног резервата природе “Увац“.

У неколико размењених имејлова постао је изузетно непристојан, што ме је запањило. Ако већ нису на свом сајту објавили информације које су неопходне посетиоцима, могу бар да буду предусретљиви да их дају имејлом ако се неко већ распитује, а пре свега да буду уљудни у комуникацији.

Након свега, нисам усмео да сазнам где сме да се кампује, а нисам успео ни да дођем до поменутог правилника да бих сам могао да то сазнам. Све то је врло чудно, с обзиром да из управе резервата Увац одмах прете казнама, необично је да нису свој правилник који је основа за кажњавање објавили, тако да посетиоци могу да га погледају и да сазнају како смеју да се понашају. Практично, уласком на подручје резервата Увац доводите себе у незгодан положај, јер сваки корак који направите може бити основа да вас чуварска служба казни, а разлог кажњавања да сазнате тек из написане казне.

Ово ме не изненађује много, јер је код нас пословично то да се они којима је на управу и чување дат неки природни ресурс понашају бахато. Зашто тако реагују када се неко распитје како може у сопственој режији да посети резерват не знам. Могу само да претпоставим да им смета што таквим посетиоцима не могу да наплате водичку службу или шта већ.

Стога, моја препорука је да посету Увцу планирате као једнодневну и да се не упуштате у компликације са камповањем, јер, по свему судећи, управа резервата једва чека прилику да вас казни.

Ако баш желите да проведете на Увцу два или више дана, онда је најсигурније да се сместите у приватном кампу на обали језера који је поменут у чланку. Власник кампа је, за разлику од особља резервата, веома гостољубив и љубазан.

156 Comments

  1. Milan

    Dobro veče Peđa,

    zanima me gde mogu da odsednem blizu meandara. Privatni smeštaj za dvoje, do 3500RSD i kontakt telefone. Ukoliko ne znaš, značio bi mi bilo kakav telefon da se raspitam kod ljudi. Imao problema sa menjanjem cena i uslova u zadnjem trenutku a iz priče vidim da postoje i poslovni i neposlovni ljudi pa bih da izbegnem loše iskustvo jer je priroda fantastična.
    Takođe, nemam auto i interesuje me kome d ase obratim d ase raspitam odakle kako ko vozi po kojoj ceni. Na Zlatiboru je čovek došao po mene i vratio me, bez naknade ~5km vožnje. Hvala na odličnom tekstu. Izuzetno sam zainteresovan da prošetam tim krajem više puta jer bih išao na 5-6 dana najmanje, sve jednodnevne ture ~20-30km šetnje.

  2. Ivana

    Postovani Pedja,
    da li mozes da mi das bilo kakve smernice kako kolima doci do vidikovca (jer vodim malu decu pa toliko pesacenje otpada)? Da li se ide prema kampu i u tom slucaju i jel se secas bilo kakvih putokaza koji bi me uputili?

    • Пеђа

      Морао бих да нацртам јер је ту мрежа сеоских макадамских путева. Нисам сигуран да баш до видиковца може да се стигне обичним аутом, јер је део пута више земљани ливадски пут него макадам, али вероватно може.

  3. Пеђа

    Чланак је допуњен са две нове мапе које показују путеве којима се до видиковца Молитва може доћи бициклом или аутомобилом.

  4. Gordana

    Da li Vam je poznato moze li se do ovog vidikovca doci kolima iz pravca Nove Varo posto mi planiramo tamo da odsednemo? Ili mislite da je za bolji obilazak ovog kanjona pametnije odsesti negde u Sjenici? Hvala

    • Пеђа

      Може али вамје потребно познавање локалних путева ивероватно аутомобил за такве путеве. Најједноставније је, ипак, ићи преко Сјенице.

  5. Mićko

    Poštovanje Peđa. Svaka čast na opisu i fotografijama.
    Takođe, svaka čast i na predusretljivosti da odgovarate na razna pitanja, a, nadam se, i na moje.
    Planiram da 16. jula svratim s porodicom u povratku s mora. Da li je moguće stići običnim automobilom putem koji ste predložili? Idemo toyotom auris nas šestoro (supruga i ja, troje male dece i veliki pas) a s obzirom da auto nije baš „visok“, interesuje me može li se bezbedno doći do kuća Muhovića? Takođe, mi bismo verovatno piknikovali (ćebence, sendviči…) pa da li postoji mogućnost da se kupi od nekoga hleba domaćeg, skorupa, sira…?
    Hvala

    • Пеђа

      Тим путем сам ишао само теренскм возилом. Први, краћи пут, мислим да није баш за обичне аутомобиле. Онај дужи ми се чини да је ок и за њих. Ако е не ваам, њега локално саниовништво редовно користи.

      Што се тиче куопвине намирница од сељана, то не знам. Ипак, то је крај где се обрадују сваком госту, тако да не верујем да ће вас одбити.

  6. Catalin

    Dear Pedja,
    I understand that there is a point at Muhovic lookout for Uvac river meanders. Individual can get there with a car VW Golf, that no ranger? Thank you!

  7. Hristina

    Poštovani Peđa! U ime planinara Železničara iz Niša koji ima u programu posetu Uvačkom jezeru u avgustu mesecu,molila bih kontakt telefon privatnog kampa ili nekog kampa uopšte gde bi mogli da otvorimo šatore.Hvala unapred.Pozdrav

  8. Vladimir

    Dragi Peđa,

    hvala na ovom tekstu i svim pratećim komentarima.
    S obzirom da vodim Kamping asocijaciju Srbije, rado bismo stupili u kontakt sa kampom koji se spominje, da pomognemo ukoliko možemo i da proširimo informaciju o njemu.
    Uvački rezervat je savršeno mesto, ali „nebranjeno“ jer je nemoguće ograditi i kontrolisati ulaz na tolikom prostranstvu.
    Rendžeri biju teške bitke sa onima koji rezervat ugrožavaju, a tu su drvokradice, lovokradice, ribokradice i razne druge kradice, kao i mnogi koji koriste rezervat, a ne plaćaju nikakvu naknadu ili oni najgori koji grade objekte i kojima niko ništa ne može.
    No, to je sve Srbija. Neka zlatna sredina je izgleda – u ovom trenutku – nedostižna.

    Pozdrav,

    Vladimir

  9. Miki

    Juce smo sa ‘rendzerima’ imali turu obilaska jezera. Kamp je definitivno van svih zakona i to bi se trebalo promeniti. Obilazak jezera i ljubaznost domacina bio je korektan. Ali nase muke krecu kada nas domacini upucuju da je uspon sa jezera do Molitve sasvim uredu za nas i nasu dece (14 i 11). Preziveli smo toliki strah da ne mogu da ga merim nisacim do sad dozivljenjim!!! Staza je opasna, strma, neobezbedjena a vi ste sami i bez mogucnosti da bilo koga dozovete osim da nastavite dalje pa sta vam Bog da.
    Ah, popesmo se uz suze i strah, jaci i bolji ljudi!
    Smatramo nakon svega da se ta staza nsme deklarisati kao laka i jednostavna jer to nije i molimo sve koji se budu na to odlucili da dobro procene zele li da se upustaju u takavu avanturu.

    • Пеђа

      Лично сам прошао стазом коју сам ставио на мапу и уверен сам да не постоји ни једно место на њој које се може окарактерисати овако како сте ви то навели. Туда пролазе и много млађа деца сасвимс сигурно. Можда сте били на неком другом месту?

  10. Sasa

    Предиван призор је на овим сликама,и ја вам на томе честитам.Планирам обилазак ,породично,овог предивног краја.Доћи ћу из правца хотела Јавор у Кушићима.Хтео бих да некако дођем до молитве и меандара.Моје питање је докле се најдаље може доћи аутом,да ли је то до тог кампа?Хвала.

    • Пеђа

      Трећа карта у мом чланку показује пут којим је најизвесније да се стигне аутомобилом до видиковца.

  11. Nenad

    Poštovani,
    pre dva dana smo bili na vidikovcu Molitva vođeni Vašim uputstvima.
    U par dan pre toga smo obišli vidikovce Tare i Durmitora(vodjeni Vasim uputstvima) ali ovo je najlepše što smo videli i doživeli(pogled +nebrojeni supovi oko nas)

    napomena za sve:kolima (staza 3 -ona duža) može da se stigne do vidikovca ali put je izuzetno-izuzetno loš, tih 4-5 km smo prelazili preko 45 min i na par mesta nisam bio siguran kako će se završiti sa kolima(mala Mazda).Sve u svemu može kolima , vredi, ali mora se biti jako jako pašljiv u vožnji i nikako ne kretati ako ima šanse da padne kiša jer po vlažnom putu sa običnim kolima ne bi se stiglo i vratiti tim putem.
    Sve najbolje

  12. Mirko Simic

    Postovani gospodine Supurovic!
    Ja zivim u Svedskoj od 1992g. Sa svojim prijateljima iz bivse Jugoslavije, koji takodje zive u Svedskoj, proveo sam tri dana kod jako prijatne porodice Lukovic u ”Etno selu Lukovici”. Na Uvackom jezeru. Imali smo i voznju camcem i obilazak pecine. Ove godine zelimo oboci Uvac kopnenim putem i vas opis puta do vidikovca ”Molitva” mi je dosao kao najljepsi dar. Mi svake godine zajedno obidjemo neki interesantan predio na prostorima Srbije, Crne Gore i BiH. Zakljucio sam da ste vi veliki poznavalac znamenitosti koje interesuju mene i moje prijatelja i iz tog razloga vas molim:
    1. Da mi date vas privatni broj mobilnog telefona i vasu e-mail adresu ako mi bude trebala neka pomoc na putu do vidikovca ”Molitva” i neke druge informacije u buducim nasim putovanjima prostorima bivse Jugoslavije. Nadam se da moja molba nije nepristojna i vjerujte mi da vas necu bez potrebe uznemiravati i zvati na vas privatni broj mobilnog telefona.
    2. Broj telefona kampa na putu do vidikovca ”Molitva”.
    3. Da li funkcionise mobilna telefonija na putu do vidikovca ”Molitva”.

    Unaprijed zahvalan na odgovori i pozdrav iz Svedske.

    • Branka

      Poštovani Peđa,
      Vaš tekst o Uvačkom (Sjeničkom) jezeru je fenomenalan, mnogo Vam hvala na trudu i ljubavi za širenje tih informacija. E sad ja imam jedan problem, mnogo želim tamo da odem, imam i kola ali nemam društvo! Da li bi mogli da objavite moje pismo da mi se jave ženske osobe oko 55-60, koje imaju slično interesovanje i malo kondicije, pa da se povežemo i upustimo u tu divnu „avanturu“ na nekoliko dana, kad malo otopli. Jedna porodica u bliuzini ima smešta, 2-3 krevetne sobe, oko 5-6 eura, sa upotrebom kuhinje.
      Veliki pozdrav, Branka iz Zemuna

      • Пеђа

        Нема проблема, само је незгодно што ваши контакт подаци нису видљиви, тако да заинтересовани не могу да вам се јаве директно. Могу да се јаве коментарима па ћу ја некако да вас повежем.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Попуните израз тако да буде тачан: *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.