Јутрос сам покренуо опцију за аутоматско ажурирање WordPress-а на верзију 2.7.1. Све је протекло врло брзо и без икаквихпроблема осим…
… након то је верзија ажурирана, WordPress ми је пријавио да немам довољне привилегије и шутнуо ме из админ секције.
Свашта сам пробао, чак и да бришем колачиће, кеш, да приступим са другог рачунара и ништа није помогло. Када се улогујем то прође, али свака опција у администраторском делу блога ми је постала недоступна јер „You do not have sufficient permissions“.
Ово није први пут да видим сличну ствар. Понекад се дешавало да након инсталације неког додатка прођем исто, али сам то решавао лако – тако што бих проблематичан додатак обрисао.
Овај пут то није било могуће, јер сам ставио нову верзију WordPress-а тако да додатке нисам ни дирао и нисам никако могао знати који додатак прави проблем, ако је то уопште било до додатака.
Претражио сам WordPress форум и гугл уздуж и попреко без успеха. Изненадио сам се колико у ствари људи има сличан проблем (и то годинама уназад), а да не постоји никакво озбиљно решење или помоћ за њега. Симптоматично је да чак нико из WordPress подршке није ни покушао да помогне (и иначе сам приметио да су корисници WordPress-а углавном препуштени сами себи и врло лошој документацији програма).
Нашао сам неколико објашњења шта су све људи покушавали и добијали какве такве резултате, па сам, иако све те ствари очигледно нису имале никакве везе са мојим проблемом и то пробавао. Али, без успеха. И даље је WordPress инсистирао да немам довољне привилегије за приступ администраторском делу.
На крају, остало је још само то да је заиста неки додатак у новој верзији направио проблем, а једини начин да се то утврди је да се искључује један по један додатак све док WordPress не проради. Међутим да искључујем додатке нисам могао, јер је за то потребан административни приступ, а ја га нисам имао. Једино је преостало брисање једног по једног додатка. Пошто имам доста додатака то би могло баш да потраје тако да ми се нимало није свиђала та идеја.
Уместо тога, приступио сам бази, нашао место где WordPress држи податке о активним додацима, и обрисао их тако да се WordPress подигао без додатака и наравно, тада сам могао да уђем у административни део. То је био сигуран знак да је ипак цео проблем изазвао неки од додатака.
Након тога је уследило ручно укључивање једног по једног додатка, све док WordPress није опет пукао, што ми је омогућило да утврдим који је додатак неисправан. Њега сам уклонио, активирао све остале и на крају поново инсталирао и тај проблематични додатак који након тога није правио проблеме (што менаводи на помиса да иак није проблем био у том додатку). Што ли се WordPress заблесио никад нећу сазнати.
Пошто ни мени није први пут да се срећем са овим проблемем, очекујем да ће тога убудуће бити још. Због тога сам намерио да проблем решим тако што ћу да направим алат с којим могу да искључујем додатке, а да их не бришем са диска и без ручног петљања по бази. Мало сам претркељисао пословично лошу документацију WordPress-а и пошто ту нисам ништа нашао, сетио сам се да погледам неки од додатака за ажурирање да видим како они искључују и укључују додатке.
То је већ било од помоћи тако што ме у ствари упутило како сам WordPress то ради и да у ствари не морам да директно мењам податке у бази већ могу да користим WordPress-ове функције.
Очас посла сам направио скрипт који ради не као додатак већ као независан програм који укључи из WordPress-а потребне библиотеке, али заобилази цео његов административни интерфејс. То је значило да интерфејс морам да направим сам, али то је био најмањи проблем.
Коначно, скрипт WordPress Quick Plugin Manager је био готов и прилично функционалан, то јест, ради баш оно што сам и замислио. Ако некад западнете у сличну невољу, ето да знате да сада имате алат који ће вам помоћи.
Успут можете да се придружите мом предлогу ауторима WordPress-а да у програму омогуће опције које ће олакшати да се овакви проблеми лакше анализирају и да се грешке лако проналазе.
Kod Walkera sam napisao da necu skoroda menjam nista…Do neke tamo verzije. Bas iz razloga koje navodis, a pride ne da nemam vremena, nego imam i dozu straha jer sam zadnji put nagrebusio kao i moja prijateljica Suske…
Ne zelim da imam ovakve probleme trenutno, dok se ne presaberem, a moram naglasiti da ni sa zadnjim azuriranjem nisam uspeo da izbacim neke greske koje imam …
Ovakvi postovi mi mnogo znace i sigurno je da cu se vracati na njih, kao i mnogo puta ranije.
Hvala tebi sto nesebicno dajes svoje znanje na ovako dobar nacin !!!
Овим чланком нисам мислио да кукам на WordPress као лош блог софтвер. Баш напротив, он ми се испод хаубе веома допада.
Оно што сматрам проблемом је слаба документација (и подршка уопште) и то што сам софтвер не покушава да помогне ако нешто крене наопако. Заиста је фрустрирајуће да урадиш апгрејд и после тога не можеш да приђеш администрацији блога а при том нема никаквих назнака због чегаје то тако.
Ипак, у поређењу са другим програмима, WordPress је изузетно напредан и лак за одржавање.
У принипцу, не треба много да се бринеш. Урадиш копију базе и датотека са блога и после тога можеш да се играш са чачкањем до миле воље, јер ако нешто зезнеш увек ствар можеш да вратиш из копије.
Dobro da nisam stisnuo „update-core.php“, prelazak prvo s 2.3 na 2.6 je bio jako mukotrpan pa onda s 2.6 na 2.7 još zanimljiviji, posljedice se još osjete tako da ću čekati neku 2.8 verziju – hvala za info