За време несташице електричне енергије у Бразилу 2002. године, механичар Алфредо Мосер смислио је начин како да осветли своју радионицу без електричне енергије.
Изум је веома једноставан: избушио је кров радионице и протурио кроз отвор провидну пластичну флашу напуњену чистом водом. У воду је додао мало избељивача како би спречио да се у њој развију алге. Тако је добио извор светла које одговара електричној сијалици снаге око 50 вати.
Овај изум је многима променио живот. На пример у сиромашним насељима на Филипинима где људи живе у баракама које немају прозоре па су у сталном мраку, овакво осветљење је буквално преокренуло начин живота тих људи. […]
[ ... види цео чланак ... ]
Мене тај призор сваки пут изнова одушевљава, а хвала богу, живим у таквом пределу где се човеку често деси да се задеси у дубокој ведрој планинској ноћи.