Изборник Затворити

Не брините за своју приватност – немате је

У данашњој Политици је објављен разговор за заштитником грађана (омбудсманом), Сашом Јанковићем . Чланак се бави његовим послом и могућношћу да заиста исправља грешке државних служби и мења њихово однос прем аграђанима.

На самом почетку чланка заштитник грађана износи застрашујући догађај:

Пре извесног времена, МУП је од једне банке тражио податке о променама на рачуну једног њеног корисника. Директор банке је тражио судски налог и одбио да податке да без овог налога. МУП, уместо да прибави налог, хапси тог директора. У паници, Управни одбор банке одлучује да ипак МУП-у достави тражене податке да би директор био ослобођен.

Ствар је дошла до заштитника грађана, он је реаговао и закључио:  „МУП је прихватио сопствени пропуст и одговорио да на такав начин у будућности неће користити полицијска овлашћења“. […]
[ ... види цео чланак ... ]

Facebook, копирајт и право на приватност

Када сам отворио налог на Фејсбуку , у свој фото албум сам ставио нешто фотографија. Посебан фото албум је посвећен мом граду – Ужицу . Направио сам и Фејсбук групу  Ужице и једну од својих фотографија изабрао и приредио за насловну страну групе. Како сам све то урадио тако је почело и копирање тих фотографија на све знане и незнане начине. Није ми било право, али толерисао сам.

Међутим како време пролази безобразлук постаје све већи, хајде што их каче свугде, него их још поптисују као своје, некад прикривено а некад отворено. Понекад чак и уклоне мој потпис који сам ставио на фотографије. […]
[ ... види цео чланак ... ]

Ухапшен јер је читао молитву наглас на јавном месту

Ова држава стварно више ни на шта не личи. Погледајте ову белешку, начињену чини ми се на Тргу републике у Београду.

Човек је „код коња“ читао молитву и завршио је у апсу због тога. Хајде за паљење заставе САД, изгледа да је и молитва на јавном месту забрањена.

Овај грех вероватно спада под нарушавање јавног реда и мира, мада може да потпадне и под нови закон против дискриминације, човек је читањем наглас угрожавао и јавни ред и мир и права припадника других религија а вероватно и атеиста.

Да ли то значи да ће све џамије по Србији бити порушене јер нарушавају јавни ред и мир и врше дискриминацију када се са њихових минарета ори муслиманска молитва и то још на арапском (што истина и јесте непријатно јер је заиста прегласно, и често  у невреме)? […]
[ ... види цео чланак ... ]

Запалио америчку заставу из протеста, ухапшен и осуђен на затвор

Јуче је Ратибор Тривунац у Кнез-Михајловој улици у Београду испред палате Албанија запалио америчку заставу. Према саопштењу које је том приликом изговорио, објаснио је да је то учинио из протеста због посете Џозефа Бајдена, потрпедседника САД, Србији.

Убрзо затим полиција је ухапсила њега и још неколико људи које је затекла, укључујући и редитеља Желимира Жилника и његовог камермана који су цео догађај снимали.

Адвокат Ратибора Трибунца је изјавио да је градски судија за прекршаје Горан Милутиновић, након саслушања,  Тривунцу одмах изрекао казну затвора у трајању од десет дана, чије је извршење почело одмах. Остали ухапшени су пуштени.

Кривица због које је осуђен је „ремећење јавног реда и мира“. […]
[ ... види цео чланак ... ]

Шта значи овај знак?

50kmh-klizavicaАко мислите да ово значи да ограничење брзине од 50 km/h важи за време снежних падавина, у заблуди сте, као и многи други.

Овај знак има сасвим другачије значење.

То је знак ограничења брзине на 50 km/h, а допунска табла само обавештава да следи деоница пута на којој се јавља поледица.

Проверите своје пријатеље, видећете да је ово врло честа заблуда. […]
[ ... види цео чланак ... ]

Електронска трговина – плаћање преко Интернета и фискална каса

Врло често ме питају на који начин је регулисана интернет трговина и коришћење фискалних каса.

Разлог је што је издавање фискалних каса за робу и услуге продате преко Интернета врло непрактично а са друге стране, неиздавање фискалних рачуна је веома озбиљан прекршај. Због тога често људи одустају од идеје да започну трговину преко Интернета или се одлуче да раде на црно и тако буду испод рада пореских инспекција.

И сам сам у таквој ситуацији, да, иако се бавим искључиво пружањем услуга, пословање сам ограничио само на правна лица. Потпуно сам искључио могућност давања услуга физичким лицима да бих избегао све компликације са фискалним рачунима и фискалним касама. […]
[ ... види цео чланак ... ]