Izbornik Zatvoriti

Uvačko jezero – vidikovac Molitva – meandri Uvca

Uvačko jezero (Sjeničko jezero) je najprivlačnije jezero od svih na reci Uvac najpre zbog prelepih meandara koji su nastali potapanjem kanjona Uvca 1979. godine za potrebe hidroelektrane Uvac. Ovi meandri su nešto što zaista treba videti a upravo zbog njih ovo jezero je verovatno i najlepše u Srbiji.

Jezero je uklješteno između planina Zlatar i Javor. Nalazi se na nadmorskoj visini od 985 metara i prostire se zrakasto u nekoliko rukavaca u dužini od 27 kilometara, nizvodno od Sjenice, u podnožju Lopoglava do brane hidroelektrane Uvac između sela Akmačići i Bukovika. Jezero formira reka Uvac a pripomaže mu i reka Vapa koja se nešto niže uliva u jezero.

Obilazak možete izvesti plovidbom jezerom ili pešačenjem obodom kanjona. I jedno i drugo su sjajni načini da vidite ovo mesto i predstavljaju svojevrsne doživljaje.

Najbolje mesto za pristup jezeru je kamp u Previnama, na 8 kilometara od Sjenice. Iz Sjenice se kreće putem ka Kušićima i Ivanjici. Na 7.5 kilometara od Sjenice, sa asfaltnog puta se preko mosta odvaja makadam koji kreće uz brdo Kandića krš. Na prevoju se levo odvaja zemljani put koji se spušta još 1.5 kilometara prema Previnama i kampu na samoj obali Uvačkog jezera.

Ako ste raspoloženi za plovidbu jezerom, u kampu možete iznajmiti prevoz, a naravno, možete upotrebiti i svoj čamac. Plovidba vam omogućava da iz neposredne blizine vidite meandre i nekoliko veoma zanimljivih pećina (Ušačka, Ledena i Bezdan). Sigurno ćete primetiti i beloglave supove, orlove koji su postali zaštitni znak ovog jezera. Stene po obodu jezera su njihovo prirodno stanište.

Ako se odlučite za pešački obilazak, nećete imati tako blizak kontakt sa jezerom ali ćete zato imati neverovatan pogled na ceo sistem meandara, peštersku visoravan, Zlatar i Javor.

Pešačka staza počinje od kampa i kreće se nizvodno, desnom obalom jezera sve do vidikovca podno vrha Molitva koji je jedno od najboljih mesta sa kojih se vide meandri Uvca. Dužina staze je 4.5 kilometara, a ukupan uspon je 378 m.

Izvor života

Staza je odlično uređena, lako je prohodna, i nema mogućnosti da se zabunite i zalutate. Visinska razlika između najviše i najniže tačke na stazi je oko 100 m, ali zbog uvala između brda ukupan uspon je skor četiri puta veći. Ipak, sama staza je lagana i ne traži neki veliki napor. Ovome doprinosi i to što je na svakom koraku nešto zanimljivo tako da se prave česte stanke zbog razgledanja i fotografisanja. Računajte da vam za odlazak do vidikovca treba oko 2 sata hoda, dok je povratak nešto kraći.

Na samom početku staze prelazi se potok, a tu je napravljena i česma od starog drveta neobičnog oblika. Ovde obnovite zalihe vode jer je to jedini izvor pijaće vode na stazi. Na drugim, neuređenim, izvorima nemojte piti vodu jer često bivaju zagađeni.

Nedugo zatim u nastavku puta proći ćete pored velikog visećeg pešačkog mosta koji premošćava Uvačko jezero i sastavlja sela na dve obale.

Kada krenete dalje prema Molitvi, već sa sledećeg brda videćete lep mali zaliv i na njemu drvenu kućicu. Pored kućice se nalazi još jedan izvor vode.

Sa ovog brda se silazi u klisuru Mrčkog potoka koja je obrasla šumom koja pruža odličan hlad u vreme letnjih vrućina. Preko potoka se prelazi drvenim mostićem koji je tu izgleda više ugođaja radi nego što je zaist apotreban. Potok možete i da prekoračite. Ipak, najviše će vas oraspoložiti uređeno odmorište u hladovini.

Nakon odmora kreće malo jači uspon. Kada izbijete iz šume na čistinu s jedne strane ćete imati vidik na Devojačku stenu, a sa druge na Uvačko jezero. Nemojte ovde odmah upeti da se penjete stazom. Odmah po izlasku na čistinu odvaja se jedna stazica levo koja silazi na samu obalu jezera. Nije daleko a itekako se isplati sići do jezera zarad fotografisanja.

Staza dalje vodi jačim usponom pored devojačke stene koja dominira ovim predelom. Na njoj ćete videti i nekoliko pećinskih otvora nastalih u vreme kada je Uvac još uvek bio u začetku svog posla stvaranja kanjona.

Nakon Devojačke stene, staza se nakratko spušta u malu uvalu a zatim penje na uređeni vidikovac na početku meandara Uvca. Ovde se možete odmoriti i nazreti šta vas tek čeka na daljem putu. Od ovog vidikovca nadalje je uglavnom stalni, blag uspon do pod sam vrh Molitva. Sve vreme su menadri izloženi vašem pogledu i svakako nećete žuriti već ćete uživati u svakom koraku.

Od Molitve, staza se spušta pored zaseoka Nišavići ka vidikovcu koji je postavljen na samu ivicu stene, iznad završetka meandara. Odavde se odlično vide svi meandri, a ako se dovoljno dugo zadržite pridružiće vam se i poneki beloglavi sup.


Naspram molitve na samom nivou jezera vide se ulazi u ušačku i ledenu pećinu. Sasvim sigurno ćete videti neki čamac koji će ploveći meandrima ući i u ove pećine.

Ako ste se lepo organizovali, umesto dva sata, za dolazak na Molitvu možete potrošiti i mnogo više vremena u opuštenom lunjanju i razgledanju. Ako ste baš radi, možete se sa vidikovca spustiti i na same meandre.

Povratak sa Molitve je istom stazom nazad do kampa. Silazak traje nešto kraće jer je manje uspona, a nije ništa manje zanimljiv jer vam daje mogućnost da još jednom sagledate sve zanimaljivosti. Povratak ne mora da bude peške. Ako se dogovorite sa čamdžijama, može neko da vas sačeka na jezeru ispod Molitve, tako da se vratite čamcem i vidite meandre iz oba ugla.

sjenica-kamp-vidikovac-molitva

Može i biciklom ili automobilom

Opisana sta za je od kampa do vidikovca pristupačna samo za pešake. Za one koji bi da vidikovac posete biciklama ili automobilom, evo mapa dva puta. Prvi je kraći ali je put lošiji a drugi je nešto duži ali je bolji. Radi se o makadamskim i zemljanim putevima.

sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-1

sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-2

Druga strana priče

S obzoropm da je ovaj članak izazvao veliko interesovanje i da me je dosta čitalaca kontaktiralo raspitujući se oko mogućnosti posete rezervata Uvac i jezera, pokušao sam da prikupim dodatne inforamcije kako bih to objavio ovde.

Po prirodi stvari, obratio sam se upravi Specijalnog rezervata prirode Uvac, raspitujući se kakav je režim kampovanja u rezervatu. Nažalost, predstavnik rezervata, Darko Ćirović,  koji je odgovorio na moj imejl nije mi dao informacije koje sam tražio, ali mi je zato naglasio da čuvari rezervata stalno motre i da na licu mesta pišu prekršajne prijave svima koji ne poštuju njihov Pravilnik o unutrašnjem redu i čuvarskoj službi Specijalnog rezervata prirode “Uvac“.

U nekoliko razmenjenih imejlova postao je izuzetno nepristojan, što me je zapanjilo. Ako već nisu na svom sajtu objavili informacije koje su neophodne posetiocima, mogu bar da budu predusretljivi da ih daju imejlom ako se neko već raspituje, a pre svega da budu uljudni u komunikaciji.

Nakon svega, nisam usmeo da saznam gde sme da se kampuje, a nisam uspeo ni da dođem do pomenutog pravilnika da bih sam mogao da to saznam. Sve to je vrlo čudno, s obzirom da iz uprave rezervata Uvac odmah prete kaznama, neobično je da nisu svoj pravilnik koji je osnova za kažnjavanje objavili, tako da posetioci mogu da ga pogledaju i da saznaju kako smeju da se ponašaju. Praktično, ulaskom na područje rezervata Uvac dovodite sebe u nezgodan položaj, jer svaki korak koji napravite može biti osnova da vas čuvarska služba kazni, a razlog kažnjavanja da saznate tek iz napisane kazne.

Ovo me ne iznenađuje mnogo, jer je kod nas poslovično to da se oni kojima je na upravu i čuvanje dat neki prirodni resurs ponašaju bahato. Zašto tako reaguju kada se neko raspitje kako može u sopstvenoj režiji da poseti rezervat ne znam. Mogu samo da pretpostavim da im smeta što takvim posetiocima ne mogu da naplate vodičku službu ili šta već.

Stoga, moja preporuka je da posetu Uvcu planirate kao jednodnevnu i da se ne upuštate u komplikacije sa kampovanjem, jer, po svemu sudeći, uprava rezervata jedva čeka priliku da vas kazni.

Ako baš želite da provedete na Uvcu dva ili više dana, onda je najsigurnije da se smestite u privatnom kampu na obali jezera koji je pomenut u članku. Vlasnik kampa je, za razliku od osoblja rezervata, veoma gostoljubiv i ljubazan.

156 Comments

  1. Milan

    Dobro veče Peđa,

    zanima me gde mogu da odsednem blizu meandara. Privatni smeštaj za dvoje, do 3500RSD i kontakt telefone. Ukoliko ne znaš, značio bi mi bilo kakav telefon da se raspitam kod ljudi. Imao problema sa menjanjem cena i uslova u zadnjem trenutku a iz priče vidim da postoje i poslovni i neposlovni ljudi pa bih da izbegnem loše iskustvo jer je priroda fantastična.
    Takođe, nemam auto i interesuje me kome d ase obratim d ase raspitam odakle kako ko vozi po kojoj ceni. Na Zlatiboru je čovek došao po mene i vratio me, bez naknade ~5km vožnje. Hvala na odličnom tekstu. Izuzetno sam zainteresovan da prošetam tim krajem više puta jer bih išao na 5-6 dana najmanje, sve jednodnevne ture ~20-30km šetnje.

  2. Ivana

    Postovani Pedja,
    da li mozes da mi das bilo kakve smernice kako kolima doci do vidikovca (jer vodim malu decu pa toliko pesacenje otpada)? Da li se ide prema kampu i u tom slucaju i jel se secas bilo kakvih putokaza koji bi me uputili?

    • Peđa

      Morao bih da nacrtam jer je tu mreža seoskih makadamskih puteva. Nisam siguran da baš do vidikovca može da se stigne običnim autom, jer je deo puta više zemljani livadski put nego makadam, ali verovatno može.

  3. Peđa

    Članak je dopunjen sa dve nove mape koje pokazuju puteve kojima se do vidikovca Molitva može doći biciklom ili automobilom.

  4. Gordana

    Da li Vam je poznato moze li se do ovog vidikovca doci kolima iz pravca Nove Varo posto mi planiramo tamo da odsednemo? Ili mislite da je za bolji obilazak ovog kanjona pametnije odsesti negde u Sjenici? Hvala

    • Peđa

      Može ali vamje potrebno poznavanje lokalnih puteva iverovatno automobil za takve puteve. Najjednostavnije je, ipak, ići preko Sjenice.

  5. Mićko

    Poštovanje Peđa. Svaka čast na opisu i fotografijama.
    Takođe, svaka čast i na predusretljivosti da odgovarate na razna pitanja, a, nadam se, i na moje.
    Planiram da 16. jula svratim s porodicom u povratku s mora. Da li je moguće stići običnim automobilom putem koji ste predložili? Idemo toyotom auris nas šestoro (supruga i ja, troje male dece i veliki pas) a s obzirom da auto nije baš „visok“, interesuje me može li se bezbedno doći do kuća Muhovića? Takođe, mi bismo verovatno piknikovali (ćebence, sendviči…) pa da li postoji mogućnost da se kupi od nekoga hleba domaćeg, skorupa, sira…?
    Hvala

    • Peđa

      Tim putem sam išao samo terenskm vozilom. Prvi, kraći put, mislim da nije baš za obične automobile. Onaj duži mi se čini da je ok i za njih. Ako e ne vaam, njega lokalno saniovništvo redovno koristi.

      Što se tiče kuopvine namirnica od seljana, to ne znam. Ipak, to je kraj gde se obraduju svakom gostu, tako da ne verujem da će vas odbiti.

  6. Catalin

    Dear Pedja,
    I understand that there is a point at Muhovic lookout for Uvac river meanders. Individual can get there with a car VW Golf, that no ranger? Thank you!

  7. Hristina

    Poštovani Peđa! U ime planinara Železničara iz Niša koji ima u programu posetu Uvačkom jezeru u avgustu mesecu,molila bih kontakt telefon privatnog kampa ili nekog kampa uopšte gde bi mogli da otvorimo šatore.Hvala unapred.Pozdrav

  8. Vladimir

    Dragi Peđa,

    hvala na ovom tekstu i svim pratećim komentarima.
    S obzirom da vodim Kamping asocijaciju Srbije, rado bismo stupili u kontakt sa kampom koji se spominje, da pomognemo ukoliko možemo i da proširimo informaciju o njemu.
    Uvački rezervat je savršeno mesto, ali „nebranjeno“ jer je nemoguće ograditi i kontrolisati ulaz na tolikom prostranstvu.
    Rendžeri biju teške bitke sa onima koji rezervat ugrožavaju, a tu su drvokradice, lovokradice, ribokradice i razne druge kradice, kao i mnogi koji koriste rezervat, a ne plaćaju nikakvu naknadu ili oni najgori koji grade objekte i kojima niko ništa ne može.
    No, to je sve Srbija. Neka zlatna sredina je izgleda – u ovom trenutku – nedostižna.

    Pozdrav,

    Vladimir

  9. Miki

    Juce smo sa ‘rendzerima’ imali turu obilaska jezera. Kamp je definitivno van svih zakona i to bi se trebalo promeniti. Obilazak jezera i ljubaznost domacina bio je korektan. Ali nase muke krecu kada nas domacini upucuju da je uspon sa jezera do Molitve sasvim uredu za nas i nasu dece (14 i 11). Preziveli smo toliki strah da ne mogu da ga merim nisacim do sad dozivljenjim!!! Staza je opasna, strma, neobezbedjena a vi ste sami i bez mogucnosti da bilo koga dozovete osim da nastavite dalje pa sta vam Bog da.
    Ah, popesmo se uz suze i strah, jaci i bolji ljudi!
    Smatramo nakon svega da se ta staza nsme deklarisati kao laka i jednostavna jer to nije i molimo sve koji se budu na to odlucili da dobro procene zele li da se upustaju u takavu avanturu.

    • Peđa

      Lično sam prošao stazom koju sam stavio na mapu i uveren sam da ne postoji ni jedno mesto na njoj koje se može okarakterisati ovako kako ste vi to naveli. Tuda prolaze i mnogo mlađa deca sasvims sigurno. Možda ste bili na nekom drugom mestu?

  10. Sasa

    Predivan prizor je na ovim slikama,i ja vam na tome čestitam.Planiram obilazak ,porodično,ovog predivnog kraja.Doći ću iz pravca hotela Javor u Kušićima.Hteo bih da nekako dođem do molitve i meandara.Moje pitanje je dokle se najdalje može doći autom,da li je to do tog kampa?Hvala.

  11. Nenad

    Poštovani,
    pre dva dana smo bili na vidikovcu Molitva vođeni Vašim uputstvima.
    U par dan pre toga smo obišli vidikovce Tare i Durmitora(vodjeni Vasim uputstvima) ali ovo je najlepše što smo videli i doživeli(pogled +nebrojeni supovi oko nas)

    napomena za sve:kolima (staza 3 -ona duža) može da se stigne do vidikovca ali put je izuzetno-izuzetno loš, tih 4-5 km smo prelazili preko 45 min i na par mesta nisam bio siguran kako će se završiti sa kolima(mala Mazda).Sve u svemu može kolima , vredi, ali mora se biti jako jako pašljiv u vožnji i nikako ne kretati ako ima šanse da padne kiša jer po vlažnom putu sa običnim kolima ne bi se stiglo i vratiti tim putem.
    Sve najbolje

  12. Vlada

    Postovani,

    Mozete li i meni molim Vas dati kontakt tog kampa rendzera gde organizuju plovidbu camcima?

    Hvala

  13. Mirko Simic

    Postovani gospodine Supurovic!
    Ja zivim u Svedskoj od 1992g. Sa svojim prijateljima iz bivse Jugoslavije, koji takodje zive u Svedskoj, proveo sam tri dana kod jako prijatne porodice Lukovic u ”Etno selu Lukovici”. Na Uvackom jezeru. Imali smo i voznju camcem i obilazak pecine. Ove godine zelimo oboci Uvac kopnenim putem i vas opis puta do vidikovca ”Molitva” mi je dosao kao najljepsi dar. Mi svake godine zajedno obidjemo neki interesantan predio na prostorima Srbije, Crne Gore i BiH. Zakljucio sam da ste vi veliki poznavalac znamenitosti koje interesuju mene i moje prijatelja i iz tog razloga vas molim:
    1. Da mi date vas privatni broj mobilnog telefona i vasu e-mail adresu ako mi bude trebala neka pomoc na putu do vidikovca ”Molitva” i neke druge informacije u buducim nasim putovanjima prostorima bivse Jugoslavije. Nadam se da moja molba nije nepristojna i vjerujte mi da vas necu bez potrebe uznemiravati i zvati na vas privatni broj mobilnog telefona.
    2. Broj telefona kampa na putu do vidikovca ”Molitva”.
    3. Da li funkcionise mobilna telefonija na putu do vidikovca ”Molitva”.

    Unaprijed zahvalan na odgovori i pozdrav iz Svedske.

    • Branka

      Poštovani Peđa,
      Vaš tekst o Uvačkom (Sjeničkom) jezeru je fenomenalan, mnogo Vam hvala na trudu i ljubavi za širenje tih informacija. E sad ja imam jedan problem, mnogo želim tamo da odem, imam i kola ali nemam društvo! Da li bi mogli da objavite moje pismo da mi se jave ženske osobe oko 55-60, koje imaju slično interesovanje i malo kondicije, pa da se povežemo i upustimo u tu divnu „avanturu“ na nekoliko dana, kad malo otopli. Jedna porodica u bliuzini ima smešta, 2-3 krevetne sobe, oko 5-6 eura, sa upotrebom kuhinje.
      Veliki pozdrav, Branka iz Zemuna

      • Peđa

        Nema problema, samo je nezgodno što vaši kontakt podaci nisu vidljivi, tako da zainteresovani ne mogu da vam se jave direktno. Mogu da se jave komentarima pa ću ja nekako da vas povežem.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Popunite izraz tako da bude tačan: *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.