У најави је промена Закона о оглашавању. Министарство трговине и услуга је објавило предлог текста новог закона . Када је у питању спам, и интернет оглашавање има неких битних измена. И овај закон интернет оглашавањем не бави нешто много, те је оно више као успут поменуто једино у члану 18, који се односи на директно оглашавање:
Директно оглашавање
Члан 18.
Допуштено је упутити огласну поруку појединачно одређеном лицу, осим ако је оно јасно изразило вољу да му се она не упућује (директно оглашавање).
Није допуштено оглашавање слањем ненаручене робе, као ни директним обраћањем лицу на јавном месту, осим ако је одређено лице јасно изразило вољу да му се може обратити и ако је такво обраћање у складу са прописаним условима и начином оглашавања.
Употреба позивних средстава са или без људског посредовања, телефакс уређаја или електронских порука у сврху директног оглашавања, допушена је само уз сагласност примаоца.
Физичко или правно лице које обавља промет робе или услуга може користити бројеве телефона и електронске адресе својих клијената, прибављене током процеса продаје робе или пружања услуга, само за директно оглашавање својих сличних производа или услуга, уз услов да прималац такве поруке има јасну могућност бесплатног и једноставног приговора на такву употребу података, како приликом њиховог прикупљања, тако и приликом добијања сваке поруке, у случају да није дао претходну сагласност за такву употребу података.
Није допуштено директно оглашавање слањем електронских порука у којима се погрешно приказује или прикрива идентитет лица у чије име се порука шаље, или без исправне електронске адресе на коју прималац може, без накнаде, послати захтев за обустављање слања огласних порука.
Одредбе ст. 3. и 4. овог чана не примењују се на неаутоматизоване телефонске позиве правним лицима ради директног оглашавања.
Најпре, закон сада изричито допушта саопштавање огласне поруке појединачно одређеном лицу, а забрану условљава тиме да се лице изјасни да не жели да му се порука саопштава. Ово је апсурд, јер оног момента када се порука саопшти, она је саопштена и лице коме је она саопштена не може да то спречи.
Суштина регулисања оглашвања је управо у томе да се лица заштите од оглашавања. Логично би било да је директно саопштавање огласне поруке забрањено све док одређено лице не затражи да му се порука са0пшти.
Став о забрани саопштавања огласних порука позивним уређајима, телефаксом и електронскимп рукама је непромењен, то је у начелу и даље забрањено али зато следи став који је невероватан. Наиме, предлог закона намерава да дозволи корипћење бројева телефона и електронске адресе клијената који су прибављени на било који начин да би се упућивале огласне поруке. Ово је отворена лиценца за спамовање која свакоме омогућава да вас малтеритра на било који начин, само ако дође у посед ваших контакт података. Невероватно ми је да сам ово уопште прочитао у тексту предлога закона.
Да ствар буде гора, закон изричито искључује неаутоматизоване позиве из свих забрана оглашавања. Па то је управо најгори облик спама са којим се тренутно суочава цео свет – телефонски маркетинг.
Уколико овакав предлог закона буде усвојен, очекујте хаос у свом имејлу и на својим телефонима, јер ће тада свако моћи да вас зивка и рекламира шта год пожели, и то све по закону.
Од новог закона сам очекивао да ће да унапреди прилично добра решења која стоје у важећем закону, најпре у смислу да ће да појасни неке нејасне ситуације и уведе боље дефинисане забране односно дозвољене поступке. Добијамо нешто сасвим супротно, потпуно поништавање садашњих добрих решења и замену накарадном регуалтивном која омогућава све најозлоглашеније оглашавачке технике.
Какав сам закон очекивао:
Директно оглашавање
Члан 18.
Није допуштено је упутити огласну поруку појединачно одређеном лицу, осим ако је оно преходно јасно изразило вољу да му се она упућује (директно оглашавање). Прималац огласне поруке није обавезан да се изјашњава да не жели да прима директну огласну поруку, већ се мора сматрати да не жели све док се он не изјасни другачје.
Није допуштено оглашавање слањем ненаручене робе, као ни директним обраћањем лицу на јавном месту, осим ако је одређено лице јасно изразило вољу да му се може обратити и ако је такво обраћање у складу са прописаним условима и начином оглашавања.
Употреба позивних средстава са или без људског посредовања, телефакс уређаја или електронских порука у сврху директног оглашавања, допушена је само уз претходну јасну и изричиту сагласност примаоца.
Физичко или правно лице које обавља промет робе или услуга не може користити бројеве телефона и електронске адресе својих клијената, прибављене током процеса продаје робе, пружања услуга или на било који други начин, за директно оглашавање било каквих производа или услуга.
Оглашавач мора имати сагласност примаоца унапред, кроз јасан поступак који не подразумева да је сагласност дата, већ се она мора изразити свесним и самоиницијативним поступком примаоца. Давање сагласности мора бити обављено на такав начин да не постоји могућност да неко други да сагласност у име примаоца огласне поруке.
Оглашивач мора у сваком тренутку имати правно ваљане доказе да је добио сагласност за слање сваке огласне поруке коју је упутио сваком примаоцу.
Прималац огласне поруке мора има јасну могућност бесплатног и једноставног ускраћивања сагласности за пријем такве оруке, како приликом давања својих контакт података, тако и приликом добијања сваке поруке, уколик је раније дао сагласност да му се порука саопшти. У случају отказа претходно дате сагласности прималац мора добити потврду да је његов захтев примљен и да више неће добијати отказане огласне поруке.
Није допуштено директно оглашавање слањем електронских порука у којима се погрешно приказује или прикрива идентитет лица у чије име се порука шаље, или без исправне електронске адресе на коју прималац може, без накнаде, послати захтев за обустављање слања огласних порука.
Уступање контакт података трећим лицима за намену директног оглашавања није дозвољено.
Одредбе овог члана примењују се и на неаутоматизоване телефонске позиве правним и физичким лицима ради директног оглашавања.
Peđa, mogao bi da se baviš pisanjem zakona – čini mi se da ti ide (a i dobro plaćaju):)
Malo se šalim, ali mislim da ti je predlog dobar. Jedino nisam sigurna u vezi provog pasosa – ako tu spada i ono deljenje letaka po ulici i ubacivanje u poštanske sandučiće – onda mi je ok verzija u predlogu.
Dok su pojedine primedbe u nacelu OK, i iako se slazem sa Bilom Hiksom da svi koji se bave marketingom treba da se ubiju iz mesta kako bi svet bio lepse mesto, mislim da je sledeci deo predloga zakona sasvim u redu:
„Fizičko ili pravno lice koje obavlja promet robe ili usluga može koristiti brojeve telefona i elektronske adrese svojih klijenata, pribavljene tokom procesa prodaje robe ili pružanja usluga, samo za direktno oglašavanje svojih sličnih proizvoda ili usluga“
Obrati paznju, ne radi se o adresama i brojevima telefona prikupljenim bilo kako, vec o kontakt informacijama svojih klijenata i to pribavljenim iskljucivo tokom procesa prodaje robe ili pruzanja usluge, i jos povrh toga za oglasavanje slicnih proizvoda ili usluga. Znaci ne moze firma tek tako da iskopa tvoj mail negde i salje ti stagod joj padne na pamet, ali je logicno da ako od tvoje firme kupim klajpnu za blajzanje i pride ti ostavim svoje kontakt podatke, a ti u ponudu ubacis pimplu za tu istu klajpnu, da mozes da me obavestis o tome.
Не слажем се са тобом.
Ако сам ја купио клајпну то не значи да желим да купим било шта дуго, а ако остављам контакт податке јер су потребни из других разлога не желим да буду употребљени да ми се шаљу рекламе.
Ја не могу да бирам да ли ћу да оставим податке или не, јер морам да их оставим због обављања посла. Зато је неопходно да будем заштићен, да ти подаци буду употебљени само за то за шта сам их и оставио.
Другим речима ако желим да ми шаљу рекламе, ја то треба да посебно нагласим а не да ми их шаљу опдразумевано.
Шта значи „током процеса продаје робе или пружања услуге“? То је тако широк појам да га је просто немогуће схватити другачије, него ако дођу у посед података на било који начин.
Клијент никако не сме бити доведен у ситуацију да мора да наглашава да не жели рекламне поруке. То мора бити подразумевано.
Apsolutno se slažem s tobom, Peđa, i još nešto.
Mene jeza podilazi od spamovanja reklamnim materijalom, porukama i ko zna čime sve ne – gde je sasvim jasno da su podaci dobijeni od naše Komore, Udruženja, SLD ili sličnih esnafskih organizacija, jer ima veoma mnogo ordinacija koje se ne reklamiraju nigde i nikad, i ne može drugačije doći do tog mobilnog telefona ili adrese.
To je već posao za g-dina Šabića (kojem je i dat podnesak u tom smislu), da ne govorim šta dalje.
A neću ni da spominjem mailove u kojima mi nude baze podataka za masovno „poslovno“ slanje mailova… Užas :(.
Sve primedbe su Ti uredu! Sramotno je da Zakonodavac, umesto da poboljsava Zakon, kako bi sto bolje zastitio gradjane, on cini ustupke primitivnim oglasivacima praveci u Zakonu rupe koje bi oni mogli zloupotrebljavati! Ja bih samo jos dodao jednu od najomrazenijih reklamnih tortura, a to je ubacivanje svega i svacega u postanske sanducice!
Takodje, me veoma zanima koje su konsekvence za one koji krse odredbe ovog Zakona! Drugim recima – zabranjeno je to i to ili sta!!?? Sta ce se dogoditi, konkretno, onome ko je svojim primitivnim delovanjem prekrsio Zakon!!?? Na koji ce nacin biti kaznjen, i da li ce u recidivnim slucajevima se kazna multiplikovati!!??
Bilo bi zanimljivo kada bi smo sa ovom pricom krenuli u malo konkretnijem smeru! Na primer, dobio sam mail od neke agencije koja me tim putem poziva na neki svoj seminar! Nikad za njih nisam ni cuo a kamoli bio sa njima u bilo kakvom kontaktu, iz njihovog mejla se moze videti da su se dokopali nekog listinga i krenuli da salju svima redom ( moj mejl je na slovo r, i svi drugi mejlovi kojima je poziv takodje poslat su na slovo r ). Poslao sam im u vidu odgovora molbu da me skinu sa svoje mejling liste i da mi vise nikada ne posalju nikakvu svoju ponudu niti reklamni materijal. Pre neki dan mi je od njih stigla ponovo ponuda za njihov seminar, onaj isti ili neki novi, sasvim svejedno! E, moje je pitanje sada kome ja mogu sve to da prijavim i da neko odgovara sto je prekrsio zakon! Samo se tako moze pokrenuti nesto nabolje, da oni koji maltretiraju ljude svojim nasilnim reklamiranjem postanu svesni da u masi naroda koju maltretiraju postoji jedan broj njih koji su spremni da se odupru i da potraze zastitu u zakonu! Ja sam spreman ali ne znam kome i na koji nacin treba da se obratim, a inkrimisane mejlove cuvam u kompjuteru! Ako znas proceduru po kojoj treba postupiti, Ti je ovde napisi!
Nikako se ne slazem sa Vasim stavovima. Internet je medij kao sto su i televizija, novine i dr. Da li mene neko pita je l’ zelim u sred filma da gledam reklame i da li sam saglasna sa tim? Ne. Da li sam zelela na prve tri stranice svog omiljenog casopisa da vidim prvo reklame? Ne. Prema tome, ovo o cemu Vi govorite kao o nekoj strasnom zlodelu je cista budalastina. Imam internet biznis i ljude putem e-maila obavestavam o svojim ponudama. Iz imena posiljaoca i naslova maila, vec se da naslutiti o cemu se radi i da li zelite da otvorite takav mail ili cete prosto da ga izbrisete. Kao sto uzmete daljinski i prebacite na drugi program. Molim lepo.
Морам вас разочарати, ипак је Законом (и то не једним) још увек забрањено да имејлом шаљете рекламе било коме ко вам унапред то није тражио.
https://pedja.supurovic.net/sta-je-spam-definicija-spama
https://pedja.supurovic.net/i-zakon-o-elektronskoj-trgovini-zabranjuje-spam
Разлика у односу на друге медије је велика: слањем имејла директно трошите ресурсе које плаћа прималац ваших реклама а не ви. Троштите му драговцено време и правите нови трошак јер мора да предузме посебне акције како би ваше рекламе уклањао. Зато је рекламирање путем имејла забрањено и зато та забрана није будалаштина.
Но, потпуно је јасно зашто вама смета таква забрана, као што све друге забране сметају непоштенима и злонамернима.
Ако хоћете да се рекламирате, платите рекламу. Молим лепо.
Maco,
kao žestoko spamovan korisnik interneta, i žestoko svako-malo uživo „spamovan“ čovek, odmah da vam kažem da je to čista antireklama.
Da ne bude neke zabune, imate online onoliko profesionalnih marketera koji će vam reći ovo isto.
Drugo, bilo bi jako mudro da pazite da ne naiđete na nekog ko će da se zainati da istera „na svoje“, i ne bi bili prvi, odmah da vam kažem.
Izvinjavam se, bolesna pa zaboravna :).
Maco,
pogledajte EU Community Data Protection legislation (Directives 95/46/EC and 2002/58/EC); tu ćete naći da na samom sajtu morate navesti PRECIZNO kako se rukuje (ma kojim) podacima dobijenim na ma koji način od posetilaca sajta.
Citat:
„…Where any personal information is collected and further processed by the site user, including data processing invisible to the users, the requirements of Directive 95/46/EC on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data, in particular article 8 on sensitive and health data, should be carefully assessed and full compliance assured.“
Šta je pisac hteo da kaže: u EU je i kažnjivo u mnogim zemljama, pogotovo sko stiže od sajtova sa određenim tipom sadržaja.
Dakle, Peđa (kao i obično) zna dobro o čemu govori.
Imao sam tel. razgovor sa osobom iz mark. agencije Mediana. Trazili su mi da potvrdim mail adresu. Tom prilikom sam se izjasno da ne zelim bilo kakve poruke od njih. Medjutim nekoliko dna kasnije stize mail sa pozivom na neko istrazivanje.
Koji su zakonski koraci koje mogu preduzeti u ovom slucaju? Da li je neko zaista u Srbiji pokrenuo tuzbu zbog krsenja ovog zakona?
Министарсто за трговину, Инфо центар