Увачко језеро (Сјеничко језеро) је најпривлачније језеро од свих на реци Увац најпре због прелепих меандара који су настали потапањем кањона Увца 1979. године за потребе хидроелектране Увац. Ови меандри су нешто што заиста треба видети а управо због њих ово језеро је вероватно и најлепше у Србији.
Језеро је укљештено између планина Златар и Јавор. Налази се на надморској висини од 985 метара и простире се зракасто у неколико рукаваца у дужини од 27 километара, низводно од Сјенице, у подножју Лопоглава до бране хидроелектране Увац између села Акмачићи и Буковика. Језеро формира река Увац а припомаже му и река Вапа која се нешто ниже улива у језеро.
Обилазак можете извести пловидбом језером или пешачењем ободом кањона. И једно и друго су сјајни начини да видите ово место и представљају својеврсне доживљаје.
Најбоље место за приступ језеру је камп у Превинама, на 8 километара од Сјенице. Из Сјенице се креће путем ка Кушићима и Ивањици. На 7.5 километара од Сјенице, са асфалтног пута се преко моста одваја макадам који креће уз брдо Кандића крш. На превоју се лево одваја земљани пут који се спушта још 1.5 километара према Превинама и кампу на самој обали Увачког језера.
Ако сте расположени за пловидбу језером, у кампу можете изнајмити превоз, а наравно, можете употребити и свој чамац. Пловидба вам омогућава да из непосредне близине видите меандре и неколико веома занимљивих пећина (Ушачка, Ледена и Бездан). Сигурно ћете приметити и белоглаве супове, орлове који су постали заштитни знак овог језера. Стене по ободу језера су њихово природно станиште.
Ако се одлучите за пешачки обилазак, нећете имати тако близак контакт са језером али ћете зато имати невероватан поглед на цео систем меандара, пештерску висораван, Златар и Јавор.
Пешачка стаза почиње од кампа и креће се низводно, десном обалом језера све до видиковца подно врха Молитва који је једно од најбољих места са којих се виде меандри Увца. Дужина стазе је 4.5 километара, а укупан успон је 378 м.

Стаза је одлично уређена, лако је проходна, и нема могућности да се забуните и залутате. Висинска разлика између највише и најниже тачке на стази је око 100 м, али због увала између брда укупан успон је скор четири пута већи. Ипак, сама стаза је лагана и не тражи неки велики напор. Овоме доприноси и то што је на сваком кораку нешто занимљиво тако да се праве честе станке због разгледања и фотографисања. Рачунајте да вам за одлазак до видиковца треба око 2 сата хода, док је повратак нешто краћи.
На самом почетку стазе прелази се поток, а ту је направљена и чесма од старог дрвета необичног облика. Овде обновите залихе воде јер је то једини извор пијаће воде на стази. На другим, неуређеним, изворима немојте пити воду јер често бивају загађени.
Недуго затим у наставку пута проћи ћете поред великог висећег пешачког моста који премошћава Увачко језеро и саставља села на две обале.
Када кренете даље према Молитви, већ са следећег брда видећете леп мали залив и на њему дрвену кућицу. Поред кућице се налази још један извор воде.
Са овог брда се силази у клисуру Мрчког потока која је обрасла шумом која пружа одличан хлад у време летњих врућина. Преко потока се прелази дрвеним мостићем који је ту изгледа више угођаја ради него што је заист апотребан. Поток можете и да прекорачите. Ипак, највише ће вас орасположити уређено одмориште у хладовини.
Након одмора креће мало јачи успон. Када избијете из шуме на чистину с једне стране ћете имати видик на Девојачку стену, а са друге на Увачко језеро. Немојте овде одмах упети да се пењете стазом. Одмах по изласку на чистину одваја се једна стазица лево која силази на саму обалу језера. Није далеко а итекако се исплати сићи до језера зарад фотографисања.
Стаза даље води јачим успоном поред девојачке стене која доминира овим пределом. На њој ћете видети и неколико пећинских отвора насталих у време када је Увац још увек био у зачетку свог посла стварања кањона.
Након Девојачке стене, стаза се накратко спушта у малу увалу а затим пење на уређени видиковац на почетку меандара Увца. Овде се можете одморити и назрети шта вас тек чека на даљем путу. Од овог видиковца надаље је углавном стални, благ успон до под сам врх Молитва. Све време су менадри изложени вашем погледу и свакако нећете журити већ ћете уживати у сваком кораку.
Од Молитве, стаза се спушта поред засеока Нишавићи ка видиковцу који је постављен на саму ивицу стене, изнад завршетка меандара. Одавде се одлично виде сви меандри, а ако се довољно дуго задржите придружиће вам се и понеки белоглави суп.
Наспрам молитве на самом нивоу језера виде се улази у ушачку и ледену пећину. Сасвим сигурно ћете видети неки чамац који ће пловећи меандрима ући и у ове пећине.
Ако сте се лепо организовали, уместо два сата, за долазак на Молитву можете потрошити и много више времена у опуштеном луњању и разгледању. Ако сте баш ради, можете се са видиковца спустити и на саме меандре.
Повратак са Молитве је истом стазом назад до кампа. Силазак траје нешто краће јер је мање успона, а није ништа мање занимљив јер вам даје могућност да још једном сагледате све занимаљивости. Повратак не мора да буде пешке. Ако се договорите са чамџијама, може неко да вас сачека на језеру испод Молитве, тако да се вратите чамцем и видите меандре из оба угла.
sjenica-kamp-vidikovac-molitva
Може и бициклом или аутомобилом
Описана ста за је од кампа до видиковца приступачна само за пешаке. За оне који би да видиковац посете бициклама или аутомобилом, ево мапа два пута. Први је краћи али је пут лошији а други је нешто дужи али је бољи. Ради се о макадамским и земљаним путевима.
sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-1
sjenica-vidikovac-molitva-kolski-put-2
Друга страна приче
С обзоропм да је овај чланак изазвао велико интересовање и да ме је доста читалаца контактирало распитујући се око могућности посете резервата Увац и језера, покушао сам да прикупим додатне инфорамције како бих то објавио овде.
По природи ствари, обратио сам се управи Специјалног резервата природе Увац, распитујући се какав је режим камповања у резервату. Нажалост, представник резервата, Дарко Ћировић, који је одговорио на мој имејл није ми дао информације које сам тражио, али ми је зато нагласио да чувари резервата стално мотре и да на лицу места пишу прекршајне пријаве свима који не поштују њихов Правилник о унутрашњем реду и чуварској служби Специјалног резервата природе “Увац“.
У неколико размењених имејлова постао је изузетно непристојан, што ме је запањило. Ако већ нису на свом сајту објавили информације које су неопходне посетиоцима, могу бар да буду предусретљиви да их дају имејлом ако се неко већ распитује, а пре свега да буду уљудни у комуникацији.
Након свега, нисам усмео да сазнам где сме да се кампује, а нисам успео ни да дођем до поменутог правилника да бих сам могао да то сазнам. Све то је врло чудно, с обзиром да из управе резервата Увац одмах прете казнама, необично је да нису свој правилник који је основа за кажњавање објавили, тако да посетиоци могу да га погледају и да сазнају како смеју да се понашају. Практично, уласком на подручје резервата Увац доводите себе у незгодан положај, јер сваки корак који направите може бити основа да вас чуварска служба казни, а разлог кажњавања да сазнате тек из написане казне.
Ово ме не изненађује много, јер је код нас пословично то да се они којима је на управу и чување дат неки природни ресурс понашају бахато. Зашто тако реагују када се неко распитје како може у сопственој режији да посети резерват не знам. Могу само да претпоставим да им смета што таквим посетиоцима не могу да наплате водичку службу или шта већ.
Стога, моја препорука је да посету Увцу планирате као једнодневну и да се не упуштате у компликације са камповањем, јер, по свему судећи, управа резервата једва чека прилику да вас казни.
Ако баш желите да проведете на Увцу два или више дана, онда је најсигурније да се сместите у приватном кампу на обали језера који је поменут у чланку. Власник кампа је, за разлику од особља резервата, веома гостољубив и љубазан.

























Pedja,jedna molba,procitao sam tvoj tekst i planiram da iz cacka posetim Uvac za 1.maj,zanima me da mi ovako po gradovima objasnis rutu kojojm mi je najbolje ici i zelim da mi kazes gde da ostavim auto jer ne zelim da idem kolim mimo asfalta a i zelim da vidim sto vise..veliki pozdrav….
Претпостављам да ти је најкраће да идеш преко Ивањице преко Јавора путем за Сјеницу.
Мало пре Сјенице ћеш избити на једну кривину одакле се види језеро и ту је мост и одваја се макадамски пут преко моста десно. Има ту и дрвеан надстрешница са клупама. Ту можеш оставити аутомобил на проширењу и онда пешке ићи макадамом.
Ипак, добар део тог пута није толико занимљив да вреди пешачког труда (а и много времена би ту изгубио). Занимљиво је од кампа па даље. Боље је да аутом приђеш што више кампу (истим тим путем).
aha,hvala ti puno,auto mi je malo nizak pa ne znam koliko moze da podnese do kampa,tojest,kakav je put do samog kampa od tog jezera?
Jedno pitanje,dosaosam do brane, tj gde je rezervat iz pravca akmacica. Koliko i kako da se dodje do najboljeg vidikovca od brane,il iz Nove Varosi?
Најједностаније је да одеш до Сјенице па отуд, као што је и приказано на мапи. Може и тако преко бране али мораш локалним макадамским и земљаним путевима да некако дођеш до Кладнице. Мени то не би био проблем, али ако не познајеш терен, или не би да ризикујеш са аутомобилом, боље је да се држиш магистралног пута.
Ако баш хоћеш туда, успут се распитуј како да дођеш до Кладнице. Код Кладнице избијаш на магистрални пут Ивањица – Сеница па се њим спушташ до језера.
Izuzetan članak. Od svih imformacija koje sam uspeo da pronadjem na internetu, ovo je najsveobuhvatniji i najkorisniji pregled informacija koji bi trebalo da ponude zvanicne prezentacije a ne pojedinci entizijasti. Pedja svaki ti cast. Tvoj tekst o Durmitoru mi je takodje puno pomogao. Na planinarenje cesto vodim decu i mnogo mi znaci kad unapred mogu da sagledam sve i imam predstavu sta da ocekujem.
Uvac smo posetili u nedelju prvog vikenda juna. Jezero je bilo puno vode, a livade zelene sa zutim i ljubicastim tonovima. Sjajni uslovi za fotografiju. Sa Molitve smo se spustili do meandra, postoji skretanje negde na 20 minuta od Molitve nazad. Tu nas je pokupio camac nakon prethodnog dogovora sa vozacem.
Poštovani Peđa,
Da li mi možete poslati kontakt za kamp.
Vlada
Unapred hvala.
Postovanje….Mozete li mi,molim Vas ,poslati kontakt za kamp? Znate li mozda koje su cene ? Hvala.
Поштовани,
Молила бих за пар информација и савета
Читајући ваш текст на брзака се договорило нас петнаест да обиђемо Увац за викенд, молимо вас за помоћ:
Можете ли нам проследити контакт за приватан смештај или камп,
шта обавезно понети, да ли су ноћи пуно хладне и дани паклени као у граду? Имате ли неки савет за радознале љубитеље природе? Унапред захвални, јављамо се по повратку.
Проследићу вам контакт з акамп приватном поруком. ЗА други смештај немам податке.
Што се тиче времена, лети уме преко дана да буде баш вруће. Ноћ нисам проводио тамо па немам директна исксутва али мислим д аније ништа другаије него у било којој другој планини.
Zdravo Pedja, hvala na odlicnom tekstu. Kako je najbolje sa Zlatibora iz centra doci do ovog divnog vidikovca na Uvcu?
Hvala unapred
Као што сам написао у тексту, најједноставније је отићи преко Нове Вароши у Сјеницу и одатле ка видиковцу. Мапе су у чланку.
Хвала вам Пеђа за информације о Увцу, ја сам за викенд била и одушевљена сам, нас осамнаест је било у групи (приватна режија), спавали смо у шаторима у кампу до језера. Преко дана смо обилазили знаменитости. Једино што је ноћу температура врло ниска тако да сам се прву ноћ смрзла у врећи, јутра су магловита али око седам часова прогреје сунце онда је прелепо. По мом мишљењу камп је сиромашно опремљен, вода се доноси у балонима и то је техничка за пиће морате понети. Нема струје већ се агрегат повремено укључује. Али све то није покварило доживљај. Препоручујем од срца. Вреди видети.
Dragi Peđa,
Pre svega, hvala ti na ovom blogu i detaljno opisanoj ruti za Uvac. Nakon toliko pretrage po internetu, tvoj opis je najkorisniji i najdetaljniji!
Zanima nas samo jedna stvar pre nego što krenemo – da li je moguće preći ovu rutu u ovo doba godine? Vreme je svih ovih dana suvo, ili sa manjim padavinama, ali bismo hteli da znamo kakva je situacija na samoj pešačkoj ruti uz Uvac pre nego što krenemo. Plan je da se ide narednog vikenda, 13/14. februara. Možeš li nam pomoći savetom da li je dobro ići sada ili ne?
Hvala ti puno unapred!
Veliki pozdrav,
Jelica i Janko
Стаза није захтевна и ја имам утисак да не би требало да буде проблем прећи је у било каквим временским условима. Треба рачунати да у зимском периоду може да буде веома хладно. С обзиром да стаза прати обалу језера, стално се иде горе-доле, па је могуће да на неким деловима буде клизаво и да више умара.
Поштовани Пеђа,
најпре да Вам се захвалним на овако дивним текстовима које пишете и који су од велике помоћи свима нама који их читамо. Имала бих једно питање за Вас. у недељу планирам да посетим Резерват Увац и видиковац Молитва па ме интересује какав је квалитет тог макадамског дела пута до самог кампа. Да ли може да се до кампа дође аутом без проблема или је лош пут, да ли је можда боље оставити аутомобил на крају асфалтног пута?
Срдачан поздрав и хвала Вам још једном.
Као што сам написао у тексту, макадам је добар осим последњих стотинак метара. Тај де је било прилично лош када сам пролазио и ја туда не бих ишао аутомобилом. Могуће је да су то средили у међувремену.
Imenjace, imate li neki kontakt od ljudi koji prevoze camcima po jezeru? Takodje bi dobrodosao i neki info oko cena prevoza. Najlepse hvala, tekst je predivan.
Послато је.
Кога интересује, добро је да буде упућен у ова два документа, јер тако може да се спаси од поприличног трошка.
Правилник о унутрашњем реду и чуварској служби Специјалног резервата природе „Увац“, „Службени гласник РС“, број 47/14, страна: 8 од 01.05.2014.
Одлука о накнадама за коришћење заштићеног подручја Специјални резерват природе „Увац“, „Службени гласник РС“, број 50/14, страна: 18 од 09.05.2014.
Ових документа, иначе, ни дан данас нема на сајту Специјалног резервата Увац. на сајту стоји само ценовник, по коме прва два сата пешачења коштају 2000 динара а сваки наредни 500 динара. Па ви видите да ли ћете да ризикујете да вас ухвате да идете на Видиковац, пошто ћете тада плус и казну платити.
Zdravo,
Momak i ja planiramo kolima da idemo, preko ivanjice i javora. jel kolima moze samo do tog kampa.. ili bismo mogli recimo i negde blize da pridjemo.. Citala sam gore u tekstu da ste napisali da postoji i neki duzi i kraci put gde bi moglo autom.
Hvala najlepse
У тексту сам дао податке и мапу локалних путева којима се може стићи до видиковца.
Peđa, hvala na divnom i veoma informativnom tekstu.
Informacija koju sam dobila telefonom je da 2000 din košta 2 sata šetnje sa vodičem u orgnizaciji uprave rezervata. Ako šetate sami plaćate samo ulaznicu od 100 din. Takođe organizuju i splavarenje njihovim čamcima. Ako se vozite kajakom ili SUP daskom, ne plaćate ništa dodatno.
U svakom slučaju, nije loše pročitati pravilnike i upoznati se sa pravilima ponašanja.
Da li možeš da mi pošalješ kontakt kampa ili da napišeš link?
Veliki pozdrav.
Послато.
Poštovani,
Interesuje me koliko je pametno naći smeštaj na planini Zlatar i odatle se uputiti u obilazak meandara Uvca?
Pozdrav!
Ако сте са аутомобилом, не би требало да буде никаквих проблема. Верујем и да бициклом можете доста тога да обиђете.
Druze pozdrav, tekst je odlican.
Moze li neki kontakt telefon ljudi koji prevoze camcima i informacija o ceni tog prevoza.
Unapred hvala
Poštovani Peđa,
Hvala Vam na lepom tekstu. Kao i većina, zamolio bih Vas za kontakt kampa, jer planiramo da krenemo tim putem narednih dana.
Srdačno,
Послато
Pedja pozdrav, molim Vas za kontakt kampa, posto planiram sutra na put. Hvala unapred !
Послато
Pedja, kao i svi, molim za kontkat nekoga iz kampa, najlepse hvala!
Da li mozete da mi posaljete vas broj telefona da vas kontaktiram radi informacija.
Све што вас интересује питајте овде. То вероватно интересује и друге посетиоце блога.
Poštovani, odlično opisana ruta sa svim potrbnim informacija za nas početnike :). Planiram krajem maja obici ovaj dio sa suprugom i djetetom. Moje pitanje je da li se obilazili lijevu stranu ovog dijela Uvca pošto se na ovoj strani nalazi Ledeni vidikovac, Ledena pećina i Ušačka pećina, odnosno ako ste bili koja staza je lakša pošto mi je djete starosti 2 godine pa bi da joj olaksam njeno prvo planinarenje :). Pozdrav!
Нисам био на другој страни језера пешке па немогу дати процену. По картама, личи ми да је слично.
Нема исксутва ни са тако малом децом, али мислим да је мало много за двогодишње дете, осим ако немате у плану да је носите.