Изборник Затворити

Како промовисати свој блог

Сваки интернет сајт мора бити промовисан да би имао посећеност, а око промоције се треба потрудити. Предуслов је, наравно, да имате занимљив садржај, али ако имате блог то се подразумева. Шта чините да то што пишете види што више људи?

Ако сте блог направили на неком од блог сајтова, део промоције сте добили у оквиру тог сајта, јер ваш блог се појављује у каталогу као и претрагама на том сајту. Али, то је ограничено само на посетиоце тог једног сајта. Потребно је учинити нешто више, а нарочито ако сте блог поставили сами, као независан сајт, јер тада немате никакву аутоматску промоцију већ све зависи од вас.

Да бисте то постигли треба да будете добро информисани на тему оптимизације за претраживаче (Search Engine Optimisation – SEO) па је најбоље да консултујете Гугл за изворе који се тиме баве, а има их много.

Промоцији треба да приступате на два начина. На почетку, важно је да будете виђени, пре свега да вас претраживачи добро индексирају, и то је нешто што морате сами да обавите. Након тога, када вас људи примете и почну да посећују, почиње промоција коју радите посредно, што су вам чланци занимљивији, то ће више људи да вас препоручује својим пријатељима, било директно, било тако што ће вас поменути у свом блогу.

Оптимизација за претраживаче

За индексирање на сајтовима потребно је да добро припремите блог, што од вас у ствари захтева само мало организације, јер блогови углавном врло лепо сарађују са интернет претраживачима и технички део оптимизације је већ одрађен, а на вама је да укључите приказ линкова оптимизованих за интернет претраживаче и обратите пажњу на кључне речи како би ваши чланци били што квалитетније индексирани.

Кључна реч је израз или појам који корисник на претраживачу укуца тражећи одређене информације. Због тога је важно да садржај свог блога организујете и уносите тако да истакнете кључне речи које сматате да су битне.

Пре свега, то ћете учинити именовањем тема (категорија) на блогу, јер свака тема, самим својим називом представља врло важно место где треба сместити кључне речи. Следеће је да наслов сваког чланка смислите тако да и он потенција важне кључне речи за тај чланак, а наравно и сам чланак треба да обилује кључним речима. То све не значи да треба да трпате кључне речи где треба и где не треба. Баш напротив, пишите нормално али имајте у виду да свака реч у вашем чланку може да послужи као кључна реч у претрази. На крају, чланак тагујте. Тагови су додатне ознаке које додељујете чланку и то управо служи да нагласите битне кључне речи. И ту немојте претеривати, направите мали али добро осмишљен избор тагова које додељујете неком чланку. Нарочито водите рачуна да за сродне чланке користите и исте тагове. Блогови обично у почетку нуде само поље где можете уписати тагове, али постоје разни додаци који омогућавају да тагове организује и нарочито, да можете погледати већ коришћене тагове и додељивати неке од њих свом новом чланку.

Вредност кључних речи можете посебно истаћи ако за чланак подесите опис и књичне речу и самом ХТМЛ коду. Постоји доста додатака за блогове који омогућавају да то урадите лако, а да не улазите у само кодирање ХТМЛ-а. Искористите то.

Коначно, ако имате могућности, изаберите адресу свог блога такву да садржи битне кључне речи. Најбоље је ако можете да региструјете и за свој блог користите сопствени домен, било да регистрацију платите или употребите неки као што су бесплатни .iz.rs домени .

Увек водите рачуна о томе да је свако претеривање контрапродуктивно, а ако претерујете са наглашавањем кључних речи то ће се итекако лоше одразити на позицију вашег блога на претраживачима, јер претраживачи такво претеривање кажњавају.

Немојте се оптерећивати оптимизацијом и кључним речима. Приметио сам да има блогера који томе придају претерану пажњу, тако да некада имам утисак да има људи који пишу блог пре свега зато да би га добро котирали на претраживачима, као да је то најважније. То свакако јесте важно, поготово ако се ради о пословним блоговима, било да се ради о блоговима фирми или личним блоговима људи који на тај начин промовишу себе и свој посао. Ипак, ако пишете блог, треба да вам је много важније да имате широк круг читалаца којима сте занимљиви, а интернет промоција само служи томе да вас они лакше пронађу, а не да се такмичите у позицији на претраживачима по неким кључним речима. Верујте, ако је ваш блог добар, наћи ће вас прави читаоци чак и ако сте на двадесет и петој страни Гугла.

Размотрите, ако већ нисте да блог пишете ћирилицом. Врло је лако ћириличан садржај аутоматски приказивати и у латиничној варијанти (погледајте рецимо баш мој блог запис на ћирилици и латиници) а тиме проширујете број могућих посетилаца и на оне који су претрагу започели ћирилицом. Уосталом, ако већ можете зашто не бисте допринели повећању броја српских сајтова са ћириличним садржајима?

Промоција постављањем веза (линкова) на другим сајтовима

Када сте завршили оптимизацију за претраживаче (условно речено, с обзиром да тај посао никада не може бити завршен, јер сваки пут када уносите нови садржај, морате урадити и оптимизацију тог садржаја) на ред долази иницијална промоција, а то поједностављено значи да на Интернету треба да се појаве линкови ка вашем блогу. Што више линкова има који упућују на ваш сајт, то ће претраживачи ваш блог сматрати важнијим и даваће му већи приоритет у претрагама.

Ово наравно не значи да треба да где год стигнете остављате линкове. Као и са кључним речима, тако и и са линковима важи правило да је претеривање непожељно. Потребни су вам релевантни линкови, а то значи да вам вреде линкови на сајтовима који имају стварну и логичну везу са темом вашег блога или неког чланка на вашем блогу. Најчешће такве линкове не постављате сами већ други, који ваш блог или појединачан чланак наводе као референцу или га препоручују као добар извор везан за неку конкретну тему. То су највреднији линкови, а до њих се долази најтеже и скоро искључиво стварањем квалитетног садржаја на блогу.

Наравно да можете и треба да и сами да постављате линкове. Прва места где ћете оставити везе ка свом блогу су блог агрегатори, сајтови који прикупљају садржај са блогова и приказују га интегрално, као један велики блог. Много је људи који прате такве агрегаторе и тако на једном месту виде све што се објави, јер је то много практичније него пратити сваки блог посебно. То је уједно и најбољи начин да промовишете блог управо међу људима који воле и прате блогове.

Препоручујем Планета Србија , Блогодак , Блогомер! , feed.blog.rs , еБлогови , Блогосфера , као праве домаће блог агрегаторе који ће сами прикупљати садржај са вашег блога и Линкери , специфичан агрегатор интернет садржаја уопште, па и блог чланака, али на коме сваки чланак сами објављујете ili Срб РСС Blog i RSS Feed Srbija агрегаторе свега па и блогова.

Затим, можете линк ка свом блогу постављати у својим профилима на другим сајтовима као што су разни форуми, друштвени сајтови и слично. Многи такви сајтови управо охрабрују своје чанове да постављају линкове у профиле, јер се тако они међусобно боље упознају и заједница на сајту боље функционише.

Такође, можете остављати линкове у својим коментарима на другим блоговима, у чланцима и потписима на форумима. Оно што је важно, то је да, када остављате линкове, испоштујете норме доброг укуса и коректног понашања. Осим када се ради о вашем личном профилу или потпису на неком сајту, у свим другим случајевима се од вас очекује да линк оставите само ако он даје неку додатну вредност сајту на коме остављате линк, а не само зато да бисте поставили линк ка свом сајту. То, између осталог, значи да, ако учествуејте у некој дискусији на тему коју сте обрадили на свом блогу, треба да ставите линк на конкретан чланак на свом блогу који се бави том темом, а не на насловну страну, па да евентуални посетилац мора сам да тражи тај чланак.

На крају, можете свој блог уписати у разне интернет каталоге и сличне сајтове. Постоје чак и специјализовани каталози само за блогове (Blog Katalog , Блогери(хр) , Блог каталог(хр) ). Ово су, са становишта промоције преко претраживача најмање вредни линкови, али имају сврху, јер вам доводе посетиоце које интересују конкретне теме којима се ви бавите, с обзиром да су сви каталози управо тематски организовани. Можете и са пријатељима да размените линкове. Размена линкова је са становишта позиције на претраживачима безвредна, али и даље постоји могућност да неко ко посети блог вашег пријатеља, може видети да и ви имате блог па доћи код вас и обрнуто.

Садржај је најважнији

Да се још једном осврнем на најважније – а то је садржај. За успешан блог важно је да има такав садржај који привлачи и задржава читаоце. Ако пишете блог који је намењен промоцији било вас лично, фирме или организације или неког пројекта, тада треба да пратите шта је најчитаније на вашем блогу и каква је структура посете и да прилагођавате писање управо томе, циљајући на то да дајете читаоцима управо оно што они желе да прочитају и што је у ствари и разлог њиховог доласка на ваш блог.

Ако пак пишете, необавезни лични блог, имате много већу слободу да у ствари пишете о ономе што ви желите и што вас интересује, а читалачку публику ће чинити људи који имају слична интересовања као и ви. Некада није сама тема оно што привлачи читаоце, већ начин писања, ваш поглед на свет, однос према појавама. Не мора блог да буде стручне тематике или обавезно информативан да би био успешан. Не морате бити ни плодан блогер, има блогера који ретко пишу, али када нешто објаве то изазива велико интересовање. Најважније је да вам писање блога чини задовољство и да не представља оптерећење.

На самом крају, остаје само да будете стрпљиви, да пишете на блогу и чекате. Укључите неку врсту статистике на свој блог, било инсталирањем неког од додатака за статистику било коришћењем неког интернет сервиса за статистику. Праћењем статистике видећете који садржаји на сајту имају већу или мању посећеност, на који начин и одакле корисници долазе (ако долазе са претраживача видећете које кључне речи су их довеле, а ако долазе са других сајтова видећете са којих) и још много других података који ће вам дати слику колико ја ваш блог посећен, ко га посећује, одакле и због чега.

Е па, срећно вам блоговање!

Напомена: ако знате за још неки сајт интересантан за промоцију блогова, јавите ми да га уврстим у чланак.

12 Comments

  1. Повратна веза:Још један текст неовлашћено преузет са мог блога | Peđa Supurović, beležnica

  2. Повратна веза:Како да повећате посећеност блога - напишите чланак о Сузан Бојл (Susan Boyle) | Peđa Supurović, beležnica

  3. Повратна веза:Primer efekata promocije putem agregatora | Dragan Varagic

  4. Peđa

    Чланак је ажуриран додавањем линкова ка агрегатору Блогосфера и сервису за размену линкова Линкери.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Попуните израз тако да буде тачан: *

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.