Бежични уређаји који користе мрежне протоколе у којима пакет измећу њих може пролазити кроз више других уређаја, као што је на пример ZigBee, квалитет линка изражавају као Link Quality Indication (LQI).
То представља кумулативну вредност квалитета свих појединачних линкова кроз које пакет прође на путу од изворног до одредишног уређаја. Док путује пакет вредност LQI може да се мења како пролази са једног уређаја на други. у оваквим мрежама може да се деси и да се промени путања пакета те да се самим тим промени и LQI. То може да искористи да се у комуникацији бира путања која је боља.
У суштини, то је прилично употребљив индикатор квалитета везе.
Вредност LQI може бити између 0 и 255, где је 255, наравно, најбоља вредност. Колика треба да буде вредност овог индикатора није баш лако рећи. Сматра се да је све изнад 40 добро. У свари сама вреднсот овог индикатор аније ни битна уколико веза функциониш екако треба. То еј ипак само индикатор. Али, ако имате проблема са везом онда овајиндикатор може да помогне да откријете узрок.
Како можете да побољшате LQI?
Квалитет везе највише зависи од растојања. Пробајте да уређаје примакнете, или да у мрежу ставите неки репетитор (repeater), који се налази између урећаја, који имају проблем са везом, а који ће бити ближи и једном и другом тако да ће он да прима и прослеђује пакете обезбеђујући бољу везу.
Утицај могу имати и други уређаји који емитују радио сигнале на истој или блиским фреквенцијама (ZigBee, WiFi, BlueТоoth и још неки протоколи раде на истим фреквенцијама). Могу сметати неки предмети који се налазе као препреке или површине од којих се радио-таласи одбијају, поготво ако су метални. Померите уређаје тако да избегнете такве препреке. Или померите препреке, ако је то могуће. Водите рачуна и о томе да, ако препреку померите, неко може да је врати на исто место.
Гледајте да уређаје наместите тако да очекујете да имају најбољи сигнал. Ако уређаји имају могућност да се повеже спољна антена ставите бољу антену или употребите антенски кабал да антену преместите на згодниеј место. Ако се уређај напаја на УСБ, користите УСБ кабал тако да можете урећај да одмакнете од рачунара или других радио-уређаја.
Ако имате проблем гледајте на све овакве факторе.
Препоручује се да када постављате мрежу, уређаје региструјете на месту на коме ће се заиста и налазити. Тако ће они успоставити везе са уређајима које виде и изабрати везу најбољег квалитета. Ако уређај примакнете код контролера и ту га региструјете, можда, када га наместите тамо где трeба да буде, буде предалеко или има нeку препреку, па веза буде лоша, а он пошто је регистрован на контролер неће покушавати да се закачи на неки други уређај у мрежи.
И ZHA и Zigbee2MQTT имају одличну могућност да графички прикажу топологију мреже. На њој можете да видите као су уређаји међусобно повезани и да препознате где је проблем.